Як вибрати консервант для силосу і сінажу. - ZooTechCentr

Вибираємо інокулянт для заготівлі силосу.

Сьогодні до вашої уваги стаття, доктора с. -г. наук, професора, зав відділом годування тварин інституту тваринництва НААН України, Подобєда Л.І.

Основною складовою раціону високопродуктивної корови були і залишаються об'ємні корми, серед яких головними вважаються соковиті корми — силос і сінаж. Нормально, якщо на частку цих двох видів кормів припадає не менше 60% сухої речовини раціону. Причому на відміну від концентратів ці корми є найбільш фізіологічними для жуйних тварин і їх якість в основному і визначає високий удій, збереження здоров'я тварин, отримання повноцінного молодняку.

Як же заготовити якісні консервовані соковиті корми при максимальному збереженні поживних речовин і високому їх продуктивному ефекті.

Довгі роки силосування і сінажування виконувалося за допомогою простого скошування (провялювання для сінажу) зеленої маси кукурудзи, бобових і бобово-злакових трав (для сінажу), переміщенням подрібненої маси в сховище, трамбовкою маси і герметичним її укриттям.

Доведено, що навіть при дотриманні оптимальної фази заготівлі рослин на корм при такому консервуванні втрачається величезна кількість поживних речовин в порівнянні з вихідною сировиною (Табл.1.).

1.Стандартний розмір втрат поживних речовин при заготівлі об'ємистих кормів без застосування консервантів.

* При попаданні маси під дощ

Дані таблиці 1 свідчать, що консервування кормів без добавок консерванту безповоротно позбавляє його виробників від 17 до 37% початкової кількості сухої речовини корму переважно у вигляді найціннішої і дорогої поживної речовини — білка, ступінь накопичення в кормі якого може зменшитися на 22-39%.

Такі втрати не можна назвати навіть марнотратними, ці втрати роблять процес заготівлі кормів ірраціональним, а молочний бізнес однозначно збитковим.

Однак при оптимальному консервуванні треба не тільки скоротити ці втрати до мінімуму, але ще й підвищити поживну цінність корму до максимуму, забезпечивши максимальне накопичення енергії і перетравного протеїну в одиниці маси сухої речовини.

Сьогодні вважається, що ідеально силосовані  і сінажовані корми повинні відповідати наступним параметрам поживності (Табл.2.).

2.Параметри поживності силосу і сінажу, які характерні для консервованих кормів високої якості.

Ключовими показниками силосу і сінажу максимально високої якості є суха речовина, обмінна енергія і рівень цукру.

 Слід пам'ятати, що корови не можуть спожити заплановану кількість сухих речовин силосу, якщо рівень цих речовин в ньому нижче 25%. І навпаки, сінаж з високим вмістом сухих речовин (більш 50%) практично завжди погано поїдається жуйними. Тому при заготівлі силосу треба прагнути, щоб сухої речовини в кінцевому продукті консервування було якомога більше за умови активної ферментації з боку мікрофлори. При заготівлі сінажу, навпаки, треба прагнути, щоб кінцевий продукт був досить вологим і являв собою перехідну форму від силосу до сенажу. При такому варіанті заготовки по вологості концентрація обмінної енергії в одиниці сухої маси розглянутих кормів стане максимальною, що і є головною метою консервації та головною умовою отримання максимальної продуктивності тварин. Нарешті соковиті корми повинні постачати в організм корови максимально можливу кількість цукру. Бо асортимент його джерел непомірно вузький (меляса, буряк), і практично завжди органічний. На додаток до всього надлишок меляси в раціоні викликає діарею у тварин. І, нарешті, силос і сінаж в якому є цукор в відчутних кількостях стимулює тварин до швидкого і підвищеного поїдання корму — головний фактор стимуляції поїдання раціону в цілому і спосіб збільшення максимального споживання сухої речовини раціону.

Все викладене означає, що без застосування якісних консервантів, які сприяють досягненню всіх вищевикладених показників якості консервованих кормів, обійтися неможливо. Більше того, застосування ефективних консервантів завжди окупається за рахунок зростання збереження поживної цінності корму та збільшення продуктивності корови.

В арсеналі сучасного виробництва є консерванти мікробіологічного походження (інокулянти) і консерванти хімічні.

Хімічні консерванти паралізують розвиток всіх видів мікрофлори в сировині, знижують кислотність корму до мінімуму і протистоять вторинній ферментації при виїмці силосу і сінажу зі сховища. Це означає, що такі добавки можуть добре зберегти поживні речовини вихідної зеленої маси, але поліпшити смак і перетравність поживних речовин більшість з них не можуть. На додаток до цього хімічні консерванти не завжди бувають екологічно чистими, а їх застосування може негативно позначатися на якості харчової продукції (молока, м'яса).

 Інша справа —  інокулянти. Найбільш якісні з них зберігають всі ефекти консервантів хімічних, але на додаток до цього вони забезпечують мікробну ферментацію заготовленого корму, що істотно підвищує його перетравність. Вони повністю нівелюють негативну дію присутності в травостої погано поїдаємих видів рослин, їх вплив може підвищити енергетичну цінність корму. Нарешті інокулянти — абсолютно екологічна добавка, тому що містить мікробну субстанцію, яка не суперечить життєдіяльності мікроорганізмів передшлунків корови.

Склад і характеристики сучасних інокулянтів постійно удосконалюються. Найбільшу перспективу мають ті з них, які здатні забезпечити максимальний консервуючий ефект. Перелік цих ефектів викладений в таблиці 3.

3.Перелік ефектів інокулянтів, необхідних для отримання консервованих соковитих кормів максимально високої якості

Полікомпонентність  повинна мати на меті отримання ефекту синергізму між обраними штамами. Тому штамів завжди має бути хоча б не менше двох.

Гомоферментативність  забезпечує управління реакцією ферментації, спрямованої на виключення оцтово-кислого і олійно-кислого бродіння.

Висока концентрація мікроорганізмів у вихідному препараті і в масі, що консервується після його внесення — основна умова максимальної швидкості ферментації і виключення нагрівання консервуємого корму.

Широкий діапазон дії інокулянту по вологості сировини усуває залежність кормозаготівельника від погодних умов при заготівлі і дозволяє йому оперативно маніпулювати швидкістю підвезення маси до сховища, довжиною різання і можливостями трамбування.

Зовсім небагато виробників  інокулянтів можуть забезпечити всі зазначені вище умови.

Проте багато сучасних інокуляти при тому що не забезпечують вищевказані умови в достатньому обсязі як би «прикрашені» привабливими властивостями, на які споживач може звернути увагу. Цим «прикрашанням» може бути надмірний набір мікробних складових, часто не типових для мікробіологічного процесу в силосі. Більше того, ніхто ніколи не вказує на антагонізм деяких видів мікроорганізмів між собою і нетипове бродіння, яке вони можуть викликати.

Часто до складу препаратів інокулянтів вводять ферменти, здатні нібито посилити розщеплення клітковини і некрохмалистих полісахаридів, тим самим підвищити перетравність готового корму.

Однак, ензими додані в інокулянти- це чужорідна мікроорганізмам субстанція, концентрація якої постійно зменшується на тлі зростання мікроорганізмів в масі. Що консервується.  Це означає, прогнозувати і навіть вгадати її ефект неможливо. Для істотного перетворення рослинних складових структурних вуглеводів в активно ферментовану мікробами масу необхідно вводити дуже велику кількість ензимів, які, як правило, здорожують  продукт на 30-45%. Добавка багатьох інокулянтів такого типу мінімальна і, тому не ефективна. У всякому разі порівняння силосу, консервованого високо концентрованим по бактеріям інокулянтом  і консервантом, що  містить ферменти, по перетравності поживних речовин і молочної продуктивності завжди була на користь концентрованих добавок без ферментів. Навіть по перетравності сирої клітковини у  інокулянтів з ферментами  достовірних переваг зростання перетравності не виявлено.

Більш того, ферменти інокулянтів, тим більше при високій їх концентрації в анаеробному середовищі  маси, зберігають свою активність дуже довго, іноді до моменту відкриття ями. В результаті руйнування клітинних стінок рослин вони вивільняють велику кількість силосного соку, який переміщається в нижню частину маси корму. В результаті поживність консервуємої маси диференціюється по прошаркам, а при розкритті сховища сік починає витікати з консервованого корму, а це найістотніші втрати структури і енергетики силосу або сінажу.

Крім того, доступні у продажу ензими (ферменти) часто виробляються з використанням генетично модифікованих мікроорганізмів (насамперед Aspergillusspec.), застосування яких в сільському господарстві є спірним. У всякому разі не дарма в Німеччині консерванти силосу, що містять ензими,  не сертифікуються DLG.

Одним з інокулянтів, який здатний відповідати принципам сучасного ефективного консервування є препарат BIO-SIL®.

BIO-SIL® представляє  собою культуру домінантних молочнокислих бактерій двох відселекціонованих НЕ ген модифікованих штамів LactobacillusplantarumDSM 8862 і LactobacillusplantarumDSM 8866. Ці штами спеціально підібрані під сировину широкого спектру культур, що силосуються та сіна жуються, і в анаеробних умовах сховищ забезпечують стійку гомоферментативну реакцію молочнокислого бродіння. Завдяки цьому внесена в масу культура мікроорганізмів BIO-SIL® бистро пригнічує ріст гнильних, денитрифікуючих, оцтовокислих і маслянокисле бактерій, грибків і дріжджів.

Препарат містить максимально можливу кількість мікроорганізмів в одиниці маси 3 х 1011КОЕ в 1 г і здатний після внесення в консервуємий корм забезпечити щільність його заселення на рівні 300 000 (3×105) КОЕ в 1 г. На сьогодні це одна з найбільш максимальних концентрацій діючих речовин серед відомих інокулянтів. Завдяки такій потужній щільності відселекціонованих молочнокислих мікроорганізмів їх дія по утворенню молочної кислоти і зниженню  рН середовища максимально посилюється і прискорюється. В результаті зниження рН до рівня 4,2-4,5 в сировині, що силосується,  і 4,5-4,8 в сінажі скорочується до 1-2 діб після внесення консерванта, а готовність продукту до згодовування фіксується вже через 2 тижні після закладки корму на зберігання. Завдяки цьому маса з внесеним інокулянтом BIO-SIL® ніколи не нагрівається вище температури навколишнього середовища по всьому об'єму заготовленої продукту. Крім того, таке консервування практично виключає втрати протеїну про що свідчать показники мінімізації утворення аміаку. Виключно висока концентрація мікроорганізмів в інокулянті  робить його універсальним для застосування як на високо вологу сировину так і на сировину з гранично низькою вологістю. Тому застосовувати BIO-SIL® зручно в будь-яких погодних умовах і при будь-якої вологості вихідної сировини.

Ферменти молочнокислих бактерії розщеплюють вуглеводну частину сировини до більш простих вуглеводів з підвищеною засвоюваністю для жуйних. В результаті поживна цінність готового корму зростає на 2,5-7,7%.

Досвід ефективного застосування інокулянту BIO-SIL® досить накопичено в світі. Кілька років його з успіхом використовують передові господарства з виробництва молока на Україні.

Наші спостереження більш ніж в двох десятках господарств показали, що силосування і сіна жування з застосуванням BIO-SIL® ніколи не викликає ні найменшого нагрівання консервуємої маси при будь- кому складі і вологості вихідної сировини, а також при високих температурах повітря при заготівлі. Внесення інокулянту в дозі 1 г на 1 л води з подальшим розведенням і збагаченням 100 т сировини призводить до поліпшення процесів гомоферментативного молочнокислого бродіння, зниження втрат сухих речовин на 10,2- 4,5% і отримання корму з збереженим протеїном, мало чим відрізняється за рівнем і якістю від протеїну вихідної зеленої маси. Отриманий корм характеризується максимальною концентрацією енергії в сухій речовині, відрізняється прекрасними органолептичними характеристиками (зелений колір, хлібний запах), відмінно поїдається худобою всіх вікових груп. Не відмічено жодного випадку розладів травлення і зниження якісних характеристик молока при переході на консервований корм, отриманий із застосуванням інокулянту BIO-SIL®.

На тлі застосування силосу, законсервованого традиційними інокулянтами, продуктивність корів піднімається на 2,2-8,3%.

Таким чином BIO-SIL®можно вважати одним з небагатьох видів інокулянтів, що забезпечують максимально високу якість консервованих силосу і сінажу в самому широкому асортименті культур, що заготовляються,  застосування якого економічно цілком обґрунтоване.

Як вибрати консервант для силосу і сінажу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *