ГЕНОМНА ОЦІНКА МОЛОЧНОЇ ХУДОБИ. ЧАСТИНА 2 - ZooTechCentr

Початок статті про геномну оцінку молочної худоби можна прочитати тут

Геномна оцінка включає в себе 40000 генетичних маркерів — «сніпів» на кожну тварину. Точніше, одночасно за допомогою ДНК-чіпа генотипують  58000 маркерів, з них близько 40000 вважають інформативними, що мають вплив на ознаки, що цікавлять селекціонерів. Генетичні маркери, які використовуються в геномної оцінки, покривають всі хромосоми і враховують передачу у спадок всіх ділянок геному. Кожен з них має різну дію на ознаку від великого до самого незначного ефекту. Однак сума найменших ефектів є суттєвою для прояву ознаки. Саме тому і враховують в геномної оцінки все 40000 однонуклеотидних замін.

 

Геномна оцінка вирішує одночасно в одній пробі ДНК широкий спектр завдань — визначення достовірності походження, ступеня споріднення і генетичної гетерогенності, виявлення генетичних аномалій, поліпшення продуктивних ознак, підвищення стійкості до захворювань. Наприклад, в новій системі геномної оцінки за питання достовірності походження відповідатимуть 94 маркера — SNP. В даний час в більшості країн світу, генетична експертиза проводиться в середньому по 11-13 мікросателітним локусам.

 

Таким чином, нова геномна оцінка має ряд принципових переваг в порівнянні з традиційною генетичною:

  1. Використання великої кількості маркерів — SNP, одночасний аналіз всіх ділянок геному, сумарний облік малих впливів. Селекція, заснована на геномної оцінки, здійснюється не за окремими: «головним генам», а по всьому геному.
  2. До теперішнього часу генетичні маркери зіставлялися з одним-двома ознаками. По відношенню до загальної зоотехнічної оцінки тварин, яка включає багато параметрів, такий підхід можна порівняти з селекцією за «висмикнути» ознакою. У новій геномної оцінки одночасно враховуються 26 основних зоотехнічних ознак, плюс 27-й — економічна значимість.
  3. Підвищується точність оцінки племінної цінності бугаїв. На початку проводяться дослідження по матковій поголів'ю, слідом за цим проводиться оцінка бугаїв-плідників. Наприклад, якщо певна група SNP зустрічається у корів з високим вмістом білка в молоці, то вони можуть бути асоційовані з високою білковомолочністю. Наявність цієї групи SNP у тварини може свідчити про високий значенні GPTA за показником білковомолочності. Знання послідовності ДНК батька і матері дозволяє прогнозувати, які саме ділянки геному і спадкові задатки може отримати нащадок. Згідно з даними голштинської і джерсейської асоціації, доповнення геномної інформації до традиційних методів оцінки збільшує вірогідність оцінки биків за всіма показниками, а накопичення даних призводить до збільшення точності «геномного прогнозу».
  4. Можливість ранньої оцінки биків і відповідно прискорене їх використання. Відразу після народження можна встановити, які саме ділянки геному успадкувало дана тварина і, використовуючи наявну в наявності інформацію про геном і походження, дати перший прогноз, який уточнюється в міру зростання і розвитку тваринного і отримання перших нащадків. За даними зарубіжних вчених, це дозволяє прискорити генетичний прогрес молочних стад на 50% за рахунок підвищення інтервалу між поколіннями.

Геномна прогнозована племінна цінність (GPTA) — це геномний прогноз за всіма основними генетичним параметрам: молочної продуктивності, показниками здоров'я, довголіття, відтворення, за ознаками типу. GPTA обчислюється на основі: прямого аналізу ДНК, що визначає спадкування важливих функціональних генів даними тваринам; власних індивідуальних показників; інформації про походження і про якість потомства.

 

Символ «G» над ім'ям тварини  в генетичних сертифікатах, свідчить, що вона була генотипваною. Якщо «G» слідує за номером предка, значить, він теж генотипований.

Використання геномної інформації в розрахунку племінної цінності відбивається і в офіційних племінних документах абревіатурою GPTA, а для типової оцінки — GPTAТ на тому місці, де раніше розташовувалося позначення традиційної оцінки (Predicted Transmitting Abilitu).

Необхідно також проведення геномної оцінки для підбору донорів ембріонів — матерів биків. Спираючись на дані геномної оцінки, селекціонер може на найвищому якісному рівні вирішити задачу підбору батьківських пар, щоб отримати нащадків, які несуть комбінацію бажаних ділянок геному і, відповідно, бажаних ознак.

Геномна оцінка вже давно використовується в США, Канаді, Нідерландах, Новій Зеландії, у Франції, в Данії, Італії, Австралії, Німеччини та ін.

Німецький союз заводчиків голштинської породи (DHV) володіє найбільшим в світі «тренувальним пулом» (відомостях про биків, оцінених за продуктивністю дочок і протестованих геномно).

Ще з  серпня місяця 2011р. геномна селекція стала офіційним методом племінної оцінки симентальської породи в Німеччині та Австрії.

Цілком очевидно, що на міжнародному рівні геномна оцінка є офіційним методом відбору якісного генетичного матеріалу для селекційної роботи в господарстві.

На жаль, в Україні, наявність об'єктивних причин (відсутність сучасного високопродуктивного обладнання, доступних за ціною вітчизняних тест систем та витратних матеріалів) і суб'єктивних (відсутність висококваліфікованих фахівців і, в ряді випадків, нерозуміння важливості постановки питання) є стримуючим фактором у проведенні широкомасштабних геномних досліджень .

Уже сьогодні закупівлі генетичного матеріалу для племінного племінного поголів'я за кордоном слід проводити з урахуванням результатів геномної оцінки.

Саме тому ТОВ «Зоотехцентр» налагодив співпрацю з найкращим постачальником якісного генетичного матеріалу в Європі — з компанією German Genetics Inernational GmbH (GGI). І на сьогоднішній день ми представляємо вам каталог найактуальніших порід для розведення:

Голштини

Симентали

Особливої ​​актуальності дана проблема набуває для стійкого економічного розвитку і відродження забруднених радіонуклідами територій. Мова йде не тільки про наукове престиж, а й продовольчої безпеки країни, бо продовольство є і в майбутньому стане найважливішим стратегічним ресурсом країни.

ГЕНОМНА ОЦІНКА МОЛОЧНОЇ ХУДОБИ. ЧАСТИНА 2

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *