Як перевірити якість силосу - ZooTechCentr | зберігання силосу

Ні для кого не секрет, що від якісного процесу силосування та зберігання силосуємої маси залежить те, наскільки якісним кормом будуть харчуватись тварини в господарстві, чи зможуть вони реалізувати весь свій молочний потенціал, споживаючи запропоновані їм корми, чи будуть залишатись здоровими та високопродуктивними.

Зміст статті:

 1. Для чого перевіряти якість силосу;
 2. Яка температура силосу має бути;
 3. Як правильно виміряти плотність масси силосу;
 4. Кількість сухої речовини – важливий показник якості силосу;
 5. Правильна нарізка та подрібнення зерна в кукурузному силосі;
 6. Колір силосу, як показник якості.

 

Для чого перевіряти якість силосу.

Процес оцінки якості силосу дозволить вчасно виявити неякісний корм, скоригувати раціон для тварин господарства.  Але самим важливим моментом в  аналізі якості зберігаємого силосу є те, що вчасно можна відзначити всі недоліки в заготівлі, технології силосування, зберігання зеленої маси на майбутнє та покращити виробничі процеси в господарстві в довгостроковій перспективі.

Найчастіше господарства використовують стандартний аналіз відібраної проби корму в спеціальних лабораторіях. Але багато важливих показників можна і необхідно відслідковувати в самому господарстві.

Візьмемо для прикладу технологію візуальної оцінки британського експерта з сільського господарства з більш чим 30-річним стажем – Дейва Девіса.

 

Яка температура силосу має бути.

Спираючись на свій багаторічний досвід, доктор Дейв Девіс запевняє, що найкраще оцінювати не стільки сам рівень температури силосу, скільки її різницю в порівнянні виміру на зрізі та у внутрішньому шарі.

Для цього необхідно виміряти температуру у нижньому шарі в зрізі, у внутрішній частині, та у верхній. В  нормі температура всередині буде найвищою, при умові звичайних погодних умов, адже силос – відмінний ізоляційний матеріал.

 

Тому зробимо важливий висновок: найважливіше, щоб температура силосу в зовнішньому шарі, який використовується для годівлі в першу чергу,  була нижче, щоб згодовувати тваринам не нагрітий корм.

 

Якщо вона вища, можна зробити висновок, що порушена аеробна стабільність корму, відбувається псування маси силосу. Виключенням будуть проведені виміри в жаркий та сонячний день, коли на зовнішній шар потрапляють сонячні промені у великій кількості, що прогріває його, збільшуючи температуру. Тому виміри краще проводити при звичайних нежарких днях.

 

Як правильно виміряти плотність маси силосу.

Самим великим фактором, що впливає на зберігання температури силосуємої маси являється плотність трамбовки силосуємої маси, яку обов’язково важливо оцінювати, щоб відкоригувати ці показники у майбутньому.

 

Для виміру плотності маси силосу вам знадобляться ваги, метр та щуп.

 

 

Аналіз плотності проводиться в такій послідовності:

 1. За допомогою щупа відбирається зразок силосу
 2. Проводиться його зважування в кілограмах
 3. Вираховуємо об’єм зразка згідно формули.   Об’єм = тт.*R2*довжина трубки щупа
 4. Обраховуємо плотність маси. Плотність = маса/об’єм

 

В нормі плотність має складати біля 750 кг/м3

Цей показник дозволить нам в подальшому покращити технологію силосування і ущільнити закладку.

Якщо плотність нижча, то в даному прошарку можливе псування корму. Невелике відхилення допускається для більш вологого силосу, для якого допускається більш низька плотність.

 

Кількість сухої речовини – важливий показник якості силосу.

Приблизну кількість сухої речовини можна визначити, віджимаючи силос в руці:

 • Якщо з нього капає вода, то вміст сухої речовини біля 25%;
 • Якщо виділяється тільки кілька крапель – СР приблизно 27%;
 • Якщо вода не виділяється, але долоня волога, то СР на рівні 30%

Більш суху массу стискають в долоні біля 30секунд і, розжимаючи долоню, оцінюють утворений шар:

 • Якщо шар не розпадається і долоня суха – 31-33%;
 • Якщо потроху розсипається — 33-40%;
 • Якщо шар розсипається відразу, це свідчить про вміст сухої речовини на рівні більше 40%.

Потрібно намагатись заготовлювати силос з більшим вмістом сухої речовини, наскільки це можливо.Але також враховувати якість клітчатки, щоб маса була достатньо зеленою, що покращить переварювання тваринами корму.

 

Правильна нарізка та подрібнення зерна в кукурузному силосі.

На початку заготівлі кукурузного силосу обов’язково потрібно перевірити, чи гарно подрібнюються зерна. Для цього вже в перших порціях зеленої подрібненої маси потрібно оцінити, наскільки якісно працює конкрекер.

Для цього  заздалегідь відміряну подрібнену масу, об’ємом 1 літр висипають в відро води, перемішують та залишають на хвилину, щоб вся клітчата змогла піднятись на верх. Неподрібнені зерна залишаться на дні.

Воду обережно зливають і оцінюють кількість не подрібнених зерен, які залишаються на дні.

В нормі їх не повинно бути взагалі. Але якщо їх більше двох, пора бити тривогу та переналаштовувати конкрекер.

Такий тест потрібно проводити на самому початку збору силосуємої масси кілька разів на день, щоб правильно налаштувати процес заготівлі.

 

Колір силосу, як показник якості.

Якість силосу дуже легко оцінити також по кольору. Якщо він приблизно однаковий в різних шарах та різних місцях забору, то вся маса приблизно однакової якості.

Найкраща якість кормів у верхніх шарах силосної маси, там втрати якості мінімальні. Важливо набирати корм з усієї поверхні передньої частини та відібраний корм не зберігати довго в кормосховищі, щоб він не псувався.

Так, завдяки простим методам оцінки, ви зможете перевірити якість силосу, оцінити правильність його заготівлі та зберігання, покращити  заготівлю в майбутньому, уникнути багатьох проблем з годівлею неякісним силосом.

Також пропонуємо вам ознайомитись з матеріалом по технологіі укриття  силосу.

 

Як перевірити якість силосу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *